BRATISLAVA - Okolnosti, za akých sa majú privatizovať Slovenské elektrárne, sa prestávajú pozdávať aj niektorým politikom vládnej koalície. Ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi vyčítajú, že počas tendra verejne zapochyboval o ponuke českej firmy ČEZ a talianskej Enel. O zastavení tendra však zatiaľ prevažne neuvažujú.
Hoci všetky firmy môžu upresniť svoje ponuky do 3. septembra a privatizačná komisia ich vyhodnotí ešte o týždeň neskôr, minister Rusko už niekoľko dní hovorí, že Taliani nedali dobrú ponuku a Čechom vyčíta, že nechcú kúpiť dosluhujúce jadrové elektrárne. Minister zatiaľ nekritizoval len ponuku Rusov.
Ruskove postoje sa nepáčia šéfovi parlamentného privatizačného výboru Jánovi Rusnákovi z SDKÚ, hoci tvrdí, že je stále za dokončenie tendra.
Zsolt Komlósy z SMK bol ostrejší a povedal, že keď minister vopred hodnotí ponuky záujemcov, privatizačná komisia tým môže byť ovplyvňovaná. "To mi prekáža." Dúfa, že Rusko to vysvetlí na rokovaní koaličnej rady. "Potom sa budeme vedieť orientovať podrobnejšie, či nechať tender tak, alebo by ho bolo dobré zastaviť."
Pavol Rusko sa bráni. V denníku Hospodárske noviny povedal, že návrhy na zastavenie tendra sú "choré".
Člen parlamentného privatizačného výboru Alojz Přidal z KDH považuje za neštandardné, keď Rusko hodnotí vyhliadky investorov. Úlohou privatizačnej komisie je stanoviť poradie uchádzačov "a potom je na rozhodnutí vlády, nie jedného ministra, ako sa k odporučeniu komisie postaví".
Ďalší člen privatizačného výboru, nezávislý poslanec Branislav Opaterný sa po Ruskových výrokoch obáva, že "keď tender aj dotiahne do konca, tí, čo prehrajú, sa pre predčasné hodnotenie zo strany ministra môžu odvolať a žiadať opakovanie tendra".
Výhrady má Opaterný aj k tomu, že záujemcovia o Slovenské elektrárne sú štátne firmy. "Čo je to za privatizácia, keby sme to predali stopercentnej ruskej štátnej firme? Ruský štát je lepší vlastník ako slovenský? Navyše v situácii, keď ruská firma je pred reštrukturalizáciou."
Podľa Přidala sa tým neporuší zákon. "Privatizácia je prevod vlastníckych práv na právnickú alebo fyzickú osobu, ale nešpecifikuje sa v zákone, že to nemôže byť štátna firma. Ale je na rozhodnutí vlády, aby rozmýšľala aj o politických súvislostiach," hovorí. (rf)